W forcie obok siebie i snów

DIENNIK POLSKI / Wacław Krupiński - 7 września 2009

W sobotni wieczór w nowohuckim Forcie 49 odbył się 23. koncert w ramach cyklu "Nowa Huta. Dlaczego nie?!", a drugi w tym szczególnym miejscu. Wieczór zatytułowany "Obok siebie, obok snów" zgromadził na estradzie wyjątkowy zestaw wykonawców - zespoły Motion Trio, Kroke oraz Galicja.|

DIENNIK POLSKI / Wacław Krupiński - 7 września 2009

W sobotni wieczór w nowohuckim Forcie 49 odbył się 23. koncert w ramach cyklu "Nowa Huta. Dlaczego nie?!", a drugi w tym szczególnym miejscu. Wieczór zatytułowany "Obok siebie, obok snów" zgromadził na estradzie wyjątkowy zestaw wykonawców - zespoły Motion Trio, Kroke oraz Galicja.

Właśnie Galicja, nie tyle z racji estradowego stażu, ile faktu, że jej wokalistka Lidia Jazgar jest autorką owego cyklu, zaczęła wieczór. Były miłe ballady, znane z płyt Galicji "Obok snów" i "Wiał wiatr"; i faktycznie jakieś dobre wiatry odgoniły chmury i można było odłożyć parasole.

A potem pojawili się akordeoniści z Motion Trio, mający za sobą jakże intensywne dni. 2 września zakończyli w warszawskim Studiu im. Agnieszki Osieckiej nagrywanie płyty ze słynnym Michelem Nymanem (na niej znalazła się jego muzyka filmowa do filmów Petera Greenawaya w aranżacji lidera MT Janusza Wojtarowicza), dzień póĽniej w Filharmonii Bałtyckiej wraz z Michael Nyman Band dali porywający koncert, zakończony długotrwałymi owacjami na stojąco. W sobotę też wykonali jedną z kompozycji mistrza muzyki filmowej, by na bis zagrać stosownie "Game over".

Wreszcie Kroke - znakomite trio, podobnie jak Motion Trio bardziej znane poza Polską niż w kraju, z Tomaszem Grochotem na perskusji; znów piękne tematy ("Time"), porywająca muzyka ("Eddie"), wirtuozeria instrumentalistów, a do tego melizmatyczne wokale altowiolisty Tomasza Kukurby. I oczywiście bis - "Ajde Jano", z Lidią Jazgar jako wokalistką.

Piękny koncert, którego wysłuchało ponad tysiąc osób; swoją drogą osobliwe to, że Motion Trio czy Kroke, formacje na europejskim poziomie (by nie odwoływać się do całego świata) tak rzadko zapraszane są na koncerty w ich Krakowie...

Dodajmy, że już w paĽdzierniku oba tria wydadzą swe nowe premierowe płyty! Motion Trio z Nymanem - w jego Michele Nyman Records, Kroke - jak zawsze w berlińskiej Oriente Music. Ukaże się też CD Galicji "Oczekiwanie", będące reedycją pierwszej kasety zespołu "Oczekiwanie", z 1992 roku - z zapowiedziami Piotra Skrzyneckiego i licznymi bonusami.